Údržba a použití nábytku z masivu
LAKOVANÝ NÁBYTEK
Masiv borovice, buk, dub – lakovaný povrch
Vždy používejte vhodné prostředky pro čištění a ošetřování dřeva. Nepoužívejte univerzální přípravky, ani ty „dva v jednom“. Pokud chceme vyčistit nábytek, koupíme si čistící prostředek, záleží-li nám na konzervaci dřeva, poohlédneme se po konzervantu. Kromě toho bychom měli věnovat pozornost také druhu dřeva a jeho povrchové úpravě. Univerzální přípravky na ošetřování dřeva nejsou dobrým řešením, i když výrobce tvrdí, že ano. Správně bychom měli vybírat přípravky určené pro konkrétní dřevěný nábytek. Jen tak si zachovají svůj krásný vzhled dlouhá léta.
Nikdy neumísťujte horké předměty přímo na povrch stolu (nábytku). Pod vlhké předměty (sklenice talíře vázy) je třeba dávat podložky.
Pravidelné čištění
Aby si dřevěný nábytek zachoval své jedinečné kouzlo, měli bychom o něj pečovat a pravidelně jej čistit. Právě každodenní návyky budou mít vliv na to, jak bude náš nábytek vypadat za pár let. Utíráním rozlitých nápojů, utíráním nevzhledných skvrn a údržbou nábytku v souladu s pokyny výrobce si můžeme být jisti, že nám budou sloužit dlouhá léta či dokonce generace. Pokud je váš nábytek vyroben z dřevěného masivu, jehož povrch je lakovaný, máte štěstí, jelikož samotný lak nábytek dostatečně chrání. V případě nějaké té skvrny si vystačíte s namočeným, avšak téměř dosucha vyždímaným hadrem. Pomoci si můžete troškou speciálního mýdlového čističe na lakovaný a olejovaný nábytek. Po setření vlhkým hadrem však nezapomeňte plochu ještě otřít suchou utěrkou. Jestliže tento základní postup nezabírá, můžete vyzkoušet speciální, průmyslově vyrobený prostředek, vždy však až po důkladném prostudování návodu. Na lakovaný povrch nikdy nepoužívejte přípravky obsahující organická rozpouštědla (benzíny, ředidla a pod.. Ta by mohla lak nenávratně rozleptat. Nevhodné pro lak jsou i leštěnky s příměsí olejů. Pozor také na abrazivní přípravky, pevné částice by vám nábytek poškrábaly.
Čistěte vždy neprodleně
Držte se navíc zásady, že jakmile se na nábytku objeví nějaká skvrna či tekutina, vyčistěte je neprodleně. Důležitá je také prevence před poškozením, to znamená například vyvarovat se pokládání vlhkého či horkého nádobí přímo na nábytek. Doporučujeme používat ochranné podložky ze dřeva, korku nebo skla.
Borovicový nábytek ve světlých odstínech
Při nákupu borovicového nábytku v bílých odstínech se může časem objevit žluté zbarvení suků a struktury dřeva. V případě nábytku z přírodní borovice se jedná o přirozený a nezvratný proces. Ovlivňují jej různé faktory, například příliš vysoká nebo nízká teplota, sluneční záření, vlhkost vzduchu.
VOSKOVANÝ NÁBYTEK
Masiv borovice – voskovaný povrch
Dřevo je materiál, který je velmi trvanlivý a jemný zároveň, takže musíte pamatovat na jeho pravidelnou péči, pokud si ho chcete užívat po dlouhou dobu. Než se však dostaneme k tématu, jaká jsou pravidla pro používání voskovaného nábytku, je třeba zmínit, co je třeba se vyhnout při jejich každodenním používání. Nezapomeňte, že dřevěný nábytek nemá rád vodu. Voskované dřevo není vodotěsné, takže pokud se vám stane, že na jeho povrch vylijete nějakou tekutinu, osušte ji co nejdříve. Také nenechávejte žádné vlhké předměty na nábytku ze dřeva. Pokud se voda vsákne do jeho struktur, může je nenapravitelně poškodit.
Nikdy neumísťujte horké předměty přímo na povrch stolu (nábytku). Pod vlhké předměty (sklenice talíře vázy) je třeba dávat podložky.
Další věc, na kterou je třeba dávat pozor, je teplo. Většina z vás pravděpodobně ví, že byste neměli dávat teplé nádobí přímo na dřevěný nábytek, protože to může mít za následek vzhled zabarvení, které nemusí být možné odstranit. Pokud chcete sedět u dřevěného stolu a vychutnat si chuť ranní kávy, nezapomeňte dát šálek na talířek. To je nesmírně důležité zejména při péči o voskované dřevo, protože vysoké teploty mohou vosk roztavit. Pokud chcete, aby si váš dřevěný nábytek zachoval svůj tvar a vzhled co nejdéle, ujistěte se, že v jeho blízkosti není krb, topení nebo jiný zdroj tepla. Péče o dřevěný nábytek spočívá především v jejich pečlivém provozu. Intenzivní používání může způsobit vzhled jemných škrábanců na okrajích nebo viditelnější kresby dřeva. Je jen na vás, zda tyto změny vnímáte jako něco přirozeného a jedinečného, nebo jako chybu. Je však třeba mít na paměti, že v tomto případě se dřevo vůbec neliší od jiných materiálů, které se během používání opotřebovávají.
Jak čistit voskovaný nábytek?
Péče o voskovaný nábytek je jednoduchá – nejdůležitější je systematicky odstraňovat prach z jejich povrchu. Jak jsme již zmínili, voskované povrchy jsou citlivé, proto je chraňte před poškrábáním. Pro tuto větu budou nejlépe fungovat měkké utěrky a utěrky. Prach, který zůstal na nábytku, se vykopává do struktury dřeva a postupem času je stále obtížnější odstranit. Pokud si myslíte, že suchý hadřík nestačí, čas od času použijte voskové čističe pro čištění nábytku. Nejenže čistí dřevo, ale také doplňují opotřebovaný vosk a vytvářejí soudržnou ochrannou vrstvu na povrchu nábytku. Díky tomu si váš nábytek udrží svůj lesk déle, protože vosk dokonale zakryje všechny škrábance, dutiny a škrábance.
Čeho se vyvarovat při péči o voskovaný nábytek?
Jedním z nejdůležitějších pravidel je vyhnout se vodě při mytí povrchu voskovaného nábytku. Všechny druhy detergentů jsou stejně nebezpečné – čisticí prostředky obsahující bělidlo mohou být obzvláště nebezpečné. Vosk je přírodní konzervační látka, takže použití silných chemických látek pro jeho péči se nedoporučuje.
Restaurování voskovaného nábytku
Vosk je přírodní a ekologický prostředek údržby a ochrany dřevěného nábytku. Umožňuje dřevu dýchat, zdůrazňuje jeho přirozené vlastnosti a přináší jeho krásu. Pravidelnost péče o takový nábytek je však zásadní – ochranný povlak se časem jednoduše opotřebuje.
Jak obnovit voskový povlak na dřevěném nábytku?
Krok 1 – Správná příprava nábytku.
Prvním krokem by měla být demontáž všech pohyblivých částí nábytku, jako jsou dveře, zásuvky a kliky. Tento jednoduchý postup vám usnadní přístup ke všem těžko dostupným zákoutím.
Krok 2 – Broušení a čištění povrchu.
Vše závisí na stupni destrukce, oděru barvy na voskovaném nábytku. Pokud nábytek nemá žádné poškození, pouze barva je vybledlá, pak stačí aplikovat voskovou pastu bez předchozího otěru povrchu brusným papírem.
Pokud je nábytek velmi poškozený, má značné oděrky a škrábance, měli byste přistoupit k čištění prvků brusným papírem. V Polsku jsou k dispozici výrobky s velikostí zrna od P 24 do P 2500 – zvolte jemnozrnný papír P220-P240. Po vyčištění je třeba dřevěný povrch vyhladit brusnou netkanou textilií 320-360..
Krok 3 – Výběr správného vosku.
Dalším krokem bude výběr správného vosku. Záleží na vás, zda to bude bezbarvý nebo barvicí vosk. Pokud jste se rozhodli použít barvicí vosk, ujistěte se, že odpovídá barvě nábytku. To vám umožní vyhnout se změně barvy a nevzhledným skvrnám. Kromě toho, výběr vosku s barvou podobnou odstínu nábytku bude maskovat drobné škrábance a praskliny. Nezapomeňte, že čistý včelí vosk není určen pro voskování nábytku.
Krok 4 – Aplikace vosku.
Pokračujeme do nejdůležitější fáze, tj. nanášení vosku. Umístěte malé množství vosku na suchou houbu a vetřete do dřeva – podél dřeva (ne kruhovými pohyby). Po vysušení vyleštěte a vyhlaďte povrchy brusnou netkanou textilií, stejně jako podél dřeva. Nechte uschnout. Hotovo!
OLEJOVANÝ NÁBYTEK
Masiv dub – olejovaný povrch
Dřevo je přírodní materiál, který zachycuje vlhkost, pachy i nečistoty. Zároveň neustále pracuje a dýchá. Jako ochranná vrstva je proto ideální přírodní olej, který vytvoří ochranný film, ale nechá průchodné póry, aby dřevo mohlo dýchat. Povrchová úprava olejováním vyžaduje pravidelnou péči a preventivní šetrné zacházení. Olejování neposkytuje až tak vysokou ochranu proti vlhkosti a mechanickému poškození jako lakování (zejména na začátku užívání), a proto je třeba vytvořit co nejsilnější souvislou vrstvu oleje a vosku pravidelným ošetřováním. Pokud ošetření zopakujeme zpočátku 1-2x do měsíce vytvoří se souvislá ochranná vrstva, která bude vysoce odolná proti poškození a tekutinám, dodá nábytku elegantní lesk a povrch bude působit na dotek velmi příjemně.
Pokud rozlijete kapalinu na stůl (nápoj, alkohol, džus), je třeba ihned otřít povrch nábytku abyste zabránili tomu že se kapalina vsaje do dřeva. Při utírání kapalinu utřete jemně a nevtlačujte kapalinu do dřeva, utírejte ve směru vláken dřeva a vytřete dosucha. Větší znečištění také nenechávejte na povrchu zaschnout, ale ihned je odstraňte a povrch setřete stejným postupem. Používejte bavlněný hadřík na otření.
Obecně vyvarujte se umisťování těžkých, horkých, ostrých nebo vlhkých předmětů na dřevěný nábytek. K čištění nepoužívejte chemikálie (aceton, benzín apod.)
Nikdy neumísťujte horké předměty přímo na povrch stolu (nábytku). Pod vlhké předměty (sklenice talíře vázy) je třeba dávat podložky.
Běžné čištění olejovaného nábytku ze dřeva
Prach: Při běžném úklidu si vystačíte se suchým nebo lehce navlhčeným hadříkem.
Nečistoty: Vlhký hadřík s jemnou mýdlovou vodou nebo speciálním čistícím přípravkem na dřevo.
Nejdůležitější je při běžném čištění nikdy nepoužívat žádné chemikálie, saponáty, aceton nebo benzín. Nejvhodnější je dřevo ošetřovat čistícím přípravkem Borma Wachs, který určen speciálně na údržbu ploch natřených Borma Wachs oleji.
Průběžná ochrana olejovaného nábytku
Správná údržba olejovaného nábytku Vám prodlouží životnost produktu. Pro zvýšení životnosti nábytku doporučujeme povrch pro-olejovat každé 4 – 5 měsíců. Existují také přípravky na ošetření, používejte vždy produkty, které jsou určeny k olejovaný nábytek (mohou být i s obsahem vosků). Olejová povrchová úprava je vodě-odolná no kapalinu je třeba otřít vždy okamžitě. Pokud již máte na povrchu nábytku fleky nebo kruhy od pohárků je třeba obnovit povrchovou úpravu.
Obnova a ošetření olejové-povrchové úpravy
Krok 1 – Jemně povrch nábytku vybruste, včetně všech skvrn a nečistot.
Použijte jemný brusný papír hrubosti 320gr. Prach z dřevěných částí výrobku odstraňte měkkou, čistou a suchou prachovkou z materiálu, který nepouští vlákna (bavlna, len) nebo vysavačem s nástavcem, který obsahuje štětinky. Umyjte povrch stolu jen s mírně navlhčeným hadrem a pak otřete do sucha. Na první pohled se může zdát, že péče o nábytek z masivu je náročná, ale se správnou technikou a přípravky to zvládne každý. Je důležité si zapamatovat, že takový nábytek vždy používáme jemný měkký hadřík, a to buď suchý, popřípadě jemně navlhčený. Nikdy ne mokrý! Po tomto čištění je vhodné případnou vlhkost ještě odstranit suchým hadříkem. Takto zajistíte běžnou základní péči o nábytek.
Krok 2 – Odstraňte fleky, kolečka i rýpance, Očistěte jemný prach dřeva.
Přírodní dřevo z masivu je úžasný materiál, i když se vám stane že vám stůl děti popíší, nebo se stane nehoda s tvrdým a ostrým předmětem, víte použít jemný brusný papír a špínu nebo nerovnost zbrousit do ztracena, doporučujeme brousit plošně je třeba dbát na to, abyste si na povrchu nevytvořili jamku – začínat vždy s nejjemnějším zrnem brusného papíru a až v případě potřeby zvyšovat úroveň a intenzitu. Škrábance a silné fleky např. od různých tekutin, odstraňte opatrně přebroušením rovnoměrným tlakem pomocí brusného papíru ve směru vláken dřeva, při celkové obnově odstraňte všechny zbytky předchozích nátěrů. Plochu dobře očistěte od prachu. Důležité je při prvním použití nového druhu přípravku ho nejdříve odzkoušet na malé ploše, nejlépe na málo viditelném místě. Předejdete tak případným škodám na nábytku, zároveň zjistíte, jaké množství přípravku je vhodné použít při ošetřování, tak abyste dosáhli požadované výsledky.
Krok 3 – Olejování
Použijte ochranné rukavice. Bavlněným hadříkem nebo houbičkou naneste olej rovnoměrně na celý povrch, který chcete obnovit. Případně lze olej nnanést přímo na povrch nábytku a rozetřít ve směru vláken dřeva Na povrch nábytku je třeba nanést mírně silnější vrstvu oleje a nechat ho volně vsáknout do dřeva. Počkejte přibližně 15 – 20 minut. Snažte se aby byl olej skutečně rovnoměrně rozetřený a mohl se vpít do dřeva Následně odstraňte nadbytečný olej suchým hadříkem, kterým je vhodné vytřít celý nábytek do sucha opět ve směru vláken dřeva. Ke konečnému vytvrzení povrchové olejové vrstvy dojde po 24 hodinách.
Hotovo ! Kromě odstranění jemných povrchových defektů se tímto způsobem výrazně zkrášlí povrchový vzhled dřeva.